Predsjednički izbori u Poljskoj 2015. godine bili su jedni od najvažnijih političkih događaja u državi. Kampanje su bile vrlo intenzivne, a politički kandidati su koristili razne strategije za povećanje svoje izborne baze. Digitalne tehnologije i mediji odigrali su ključnu ulogu u ovim izborima, s obzirom na to da su kandidati koristili društvene mreže, internetske portale, e-poštu i SMS poruke kako bi se povezali sa svojim biračima i promovirali svoje političke programe.
Jedan od ključnih kandidata u predsjedničkoj utrci bio je Andrzej Duda, predstavnik stranke Pravo i pravda (PiS). Duda je koristio društvene mreže poput Facebooka i Twittera za povećanje svoje vidljivosti među biračima. Redovito je objavljivao svoje stavove i ideje na društvenim mrežama, a kroz svoje objave koristio je hashtagove kako bi poboljšao svoju prepoznatljivost. Duda je također koristio platforme kao što su YouTube i Vimeo za objavu videozapisa u kojima je promovirao svoj politički program i pozvao birače da mu daju svoj glas.
Drugi važan kandidat u predsjedničkoj utrci bio je Bronisław Komorowski, tadašnji predsjednik Poljske i predstavnik Građanske platforme (PO). Komorowski je koristio razne kanale kako bi se povezao sa svojim biračima, uključujući internetske portale, e-poštu i SMS poruke. Kampanja Građanske platforme također je koristila taktiku izravnog kontakta s biračima putem telefona kako bi povećala svoju izbornu bazu.
Kandidati su također koristili druge digitalne alate, poput online anketa i glasovanja, kako bi istražili i razumjeli stavove svojih birača. Također su koristili analitiku društvenih medija kako bi pratili reakcije birača na svoje kampanje i prilagodili svoje strategije u skladu s tim.
Izborna kampanja Andrzeja Dude 2015. godine bila je jedna od prvih u Poljskoj koja je iskoristila digitalne tehnologije i medije u većoj mjeri kako bi se približila mladim biračima i poboljšala komunikacija s njima. Jedan od ključnih elemenata kampanje bio je korištenje društvenih medija poput Facebook-a i Twitter-a. Andrzej Duda je imao profil na obje platforme i redovito je objavljivao sadržaj kojim se fokusirao na svoj program i politička obećanja. Također je imao tim za upravljanje društvenim medijima koji je bio odgovoran za stvaranje i dijeljenje sadržaja na tim platformama. Dudin tim je također koristio alate poput Google Analytics-a kako bi pratili uspjeh kampanje na društvenim medijima i prilagođavali svoju strategiju kako bi dobili veću pozornost i sudjelovanje birača.
Kampanja je također iskoristila mogućnosti programatskog oglašavanja kako bi dosegla svoju ciljnu publiku. Ova tehnologija omogućuje oglašivačima da ciljaju svoje oglase prema određenim demografskim i interesnim skupinama. Tim za upravljanje digitalnom strategijom kampanje razvio je strategiju ciljanja birača koji su već pokazali interes za program i politička obećanja Andrzeja Dude.
Kampanja je također koristila strategiju influencera, gdje su angažirani utjecajni pojedinci na društvenim mrežama kako bi podržali Dudinu kampanju. Ovi influenceri bili su u stanju doći do velikog broja pratitelja na društvenim mrežama, što je pomoglo u širenju poruka kampanje i povećanju svijesti o Dudi kao kandidatu. Sve ove strategije i taktike pomogle su kampanji Andrzeja Dude da se uspješno približi mlađim biračima i poboljša njihovo sudjelovanje u političkom procesu. U konačnici je ovo dovelo do pobjede Andrzeja Dude na predsjedničkim izborima 2015. godine.
Izborna kampanja Bronisława Komorowskog 2015. godine, kao i prethodne kampanje, obilježena je intenzivnom upotrebom digitalnih tehnologija i medija, s ciljem privlačenja mladih i aktivnih birača. Bronisław Komorowski je u kampanju ušao kao kandidat stranke Građanska platforma (PO) koja je bila na vlasti i bila je usmjerena na njegov ostanak na predsjedničkoj poziciji. U ovom periodu Poljska se suočavala s brojnim izazovima, uključujući sigurnosnu situaciju u Ukrajini, pitanje migracija i povećanje nacionalističkih pokreta, što je predstavljalo izazov za tadašnjeg predsjednika.
Komorowski je za kampanju 2015. koristio niz digitalnih tehnologija i medija kako bi dopro do što većeg broja birača. Komorowski je koristio društvene mreže poput Facebook-a i Twitter-a kako bi privukao mlade birače i stekao podršku među tom populacijom. Njegova stranka, Građanska platforma, osnovala je Facebook stranicu kampanje, koja je objavljivala informacije o događajima vezanim za kampanju i političkim stavovima Komorowskog.
Komorowski je također koristio televizijske i radijske medije kako bi se promovirao. Uključivao se u razne intervjue i emisije, gdje je govorio o svojim planovima i političkim stavovima. Također je organizirao predizborne skupove, kao i susrete s biračima kako bi se izravno povezao s njima i čuo njihove komentare, eventualne kritike i stavove.
Međutim, unatoč svojim naporima, Komorowski je izgubio predsjedničke izbore 2015. godine. Iako je koristio digitalne tehnologije i medije, čini se da je njegova kampanja bila nedostatna u smislu stvaranja emocionalne povezanosti s biračima. Njegovi politički protivnici koristili su iste tehnologije i medije kako bi stvorili snažniju emocionalnu vezu s biračima, a to se na kraju odrazilo na izborne rezultate.
Izborna kampanja Bronisława Komorowskog je bila manje fokusirana na digitalne tehnologije i medije u odnosu na druge kandidate. Bronisław Komorowski se oslanjao na svoj status kao sadašnji predsjednik i njegovu raniju političku karijeru, te se manje oslanjao na novije digitalne tehnologije. Međutim, unatoč tome, njegov tim za kampanju koristio je društvene medije i digitalne platforme kako bi se povezao s biračima i promovirao svoju političku platformu.
Komorowski je imao značajno prisustvo na društvenim medijima, posebno na Facebook-u i Twitter-u. Na Facebook stranici, objavljivao je redovito ažurirane objave i fotografije koje su dokumentirale njegove susrete i aktivnosti, a na Twitter-u je također redovito dijelio svoje stavove i komentare o trenutnim političkim pitanjima. Međutim, ove objave su bile manje interaktivne i manje fokusirane na angažman s biračima u odnosu na neke druge kampanje.
Na predsjedničkim izborima u Poljskoj 2015. godine, pobijedio je kandidat oporbene stranke Pravo i pravda, Andrzej Duda, pobjedivši tadašnjeg predsjednika Bronisława Komorowskog. Korištenje digitalnih tehnologija i medija bilo je važno u kampanji, s obje strane koristeći internet i društvene mreže za promociju svojih kandidata i programa. Duda je iskoristio društvene medije, posebno Facebook i Twitter, kao glavni alat za komunikaciju s biračima. Kao rezultat toga, uspio je mobilizirati mlađu generaciju birača, koja se aktivno uključila u kampanju. Također je koristio digitalne alate za prikupljanje donacija i prikupio značajna financijska sredstva za svoju kampanju. S druge strane, Komorowski je koristio tradicionalnije medije, poput televizije i tiskovnih medija, te nije iskoristio puni potencijal digitalnih tehnologija. Ovi izbori pokazuju da je korištenje digitalnih tehnologija i medija postalo ključno u političkim kampanjama, posebno kada se radi o angažiranju mladih birača.